Udvalg

Ledelse

  • Jacob Schach Møller, institutleder
  • Annette Møller, sekretariatsleder

Institutledelse

  • Jacob Schach Møller, institutleder
  • Jens Ledet Jensen, viceinstitutleder
  • Steen Thorbjørnsen, viceinstitutleder for uddannelse
  • Annette Møller, sekretariatsleder
  • Kristian Hvidtfelt Nielsen
  • Søren Fournais

Forskningsudvalg

  • Søren Fournais, formand
  • Jacob Schach Møller, institutleder
  • Jens Ledet Jensen, viceinstitutleder (stokastik)
  • Gergely Bérczi (algebra/geometri)
  • Rodrigo Labouriau (stokastik)
  • Cristiano Spotti (geometri)
  • K. Brad Wray (videnskabsstudier)

Institutforum

Funktionsperiode: 2 år for VIP og TAP; 1 år for studerende gældende pr. 01.05.2012.

  • Jacob Schach Møller, institutleder

VIP-repræsentanter

  • Niels Lauritzen
  • Søren Fournais
  • Steen Thorbjørnsen

TAP-repræsentant

  • Lars Madsen

Studenter-repræsentanter

  •  
  •  
  •  

MATH erhvervsudvalg

  • Rodrigo Labouriau, formand
  • Jan Pedersen

Ph.d.-udvalg

  • Andreas Basse-O'Connor, formand
  • Erik Skibsted
  • Matthias Heymann
  • Peter Jørgensen

Uddannelsesudvalg

VIP repræsentanter

  • Steen Thorbjørnsen, formand
  • Anders N. Jensen (cand, mat)
  • Lars N. Andersen (cand, stat)
  • Kent Andersen (cand, mat-øk)
  • Samuel Schindler (css)
  • Andreas Klose (bachelor, mat-øk)
  • Andrew Swann (bachelor, mat)

Studenterrepræsentanter

  • Laura Krog
  • Martin Vase
  • Thomas Kloster
  • Maria Askholm Nielsen

Formidlings- og alumneudvalg

VIP repræsentanter

  • Klaus Thomsen, formand
  • Ute Hahn
  • Andreas Klose

TAP repræsentant

  • Louise K. Thorsen
  • Anne-Dorthe Villumsen

Studenterrepræsentanter

  • Jamie Winther Nilsson
  • Marie Juhl Jensen
  • Jakob Dalsgaard Thøstesen
  • Joakim Færgeman
  • Sebastian H. Martensen
  • Oliver Jul Zacho
  • Nikolaj Færgemand Andersen

Lokaleudvalg

  • Søren Mikkelsen - læsepladsfordeling for studerende
  • Annette Møller - overordnede spørgsmål
  • Anne-Dorthe Villumsen - den daglige drift

Udvalg for international studenterudveksling

  • Gergely Bérczi (udveksling indkommende), formand
  • Simon Kristensen (udveksling udgående)

Samarbejdsudvalg (LSU)

A-siden

  • Jacob Schach Møller, formand
  • Annette Møller
  • Jens Ledet Jensen

B-siden

  • Simon Kristensen
  • Rodrigo Labouriau
  • Anne-Dorthe Villumsen

Arbejdsmiljøgruppe (MATH)

  • Leder i arbejdsmiljøgruppen: Anders Nedergaard Jensen
  • Arbejdsmiljørepræsentant: Anne Mette Christiansen
  • Observatør for de ph.d.-studerende: Helene Hauschultz

Arbejdsmiljøudvalg (LAMU)

  • Formand: Institutleder Jacob Schach Møller
  • Leder i arbejdsmiljøgruppen: Anders Nedergaard Jensen
  • Arbejdsmiljørepræsentant: Anne Mette Christiansen
  • Observatør for de ph.d.-studerende: Helene Hauschultz

Kunstudvalg

  • Randi Mosegaard
  • Jesper Funch Thomsen
  • Anne-Dorthe Villumsen
  • Bent Ørsted