Udvalg

Ledelse

  • Niels O. Nygaard, institutleder
  • Annette Møller, sekretariatsleder

Institutledelse

  • Niels O. Nygaard, institutleder
  • Jacob Schach Møller, viceinstitutleder
  • Annette Møller, sekretariatsleder
  • Niels Lauritzen
  • Steen Thorbjørnsen

Forskningsudvalg

  • Henning Haahr Andersen
  • Jørgen Ellegaard Andersen
  • Søren Fournais
  • Eva Vedel B. Jensen
  • Simon Kristensen
  • Jacob Schach Møller, formand
  • Kristian Hvidtfelt Nielsen
  • Niels O. Nygaard
  • Andrew Swann

Institutforum

Funktionsperiode: 2 år for VIP og TAP; 1 år for studerende gældende pr. 01.05.2012.

  • Niels O. Nygaard, institutleder

VIP-repræsentanter

  • Søren Asmussen
  • Niels Lauritzen
  • Søren Fournais
  • Steen Thorbjørnsen

TAP-repræsentant

  • Lars Madsen

Studenter-repræsentanter:

  • Emilie Risør Jensen (matematik/statistik)
  • Katrine Birner Skovsen (matematik/økonomi)
  • Peter Madsen (ph.d.-studerende)

MATH erhvervsudvalg

  • Mark Podolskij, formand
  • Jacob Schach Møller
  • Steen Thorbjørnsen

Ph.d.-udvalg

  • Henning Haahr Andersen
  • Matthias Heymann
  • Jens Ledet Jensen
  • Bent Ørsted, formand

Uddannelsesudvalg

VIP repræsentanter

  • Andreas Klose
  • Niels Lauritzen, formand
  • Kristian Hvidtfelt Nielsen
  • Jan Pedersen
  • Andrew du Plessis
  • Andrew Swann
  • Steen Thorbjørnsen

Studenterrepræsentanter

  • Bircan Aykurt
  • Jonathan Kofod
  • Cecilie Lindegaard Hjorth Lund
  • Emil Holt Bøgh
  • Jiaxin Chen
  • Christian Bomholdt

Formidlingsudvalg

VIP repræsentanter

  • Johan P. Hansen, formand
  • Klaus Thomsen

TAP repræsentant

  • Anne Mette Christiansen

Studenterrepræsentanter

  • Kathrine Tang Riewe
  • Jamie Winther Nilsson
  • Anders Grøn Steensgaard
  • Marie Juhl Jensen
  • Jakob Dalsgaard Thøstesen
  • Jonas Rosen Madsen
  • Marie Louise Holzendorff Villadsen
  • Daniel Kongsgaard
  • William Heyman
  • Benjamin Randeris Johannesen
  • Morten Hein Tiljeset

Lokaleudvalg

  • Jakob Meinhardt - læsepladsfordeling for studerende
  • Annette Møller - overordnede spørgsmål
  • Anne-Dorthe Villumsen - den daglige drift

Udvalg for international studenterudveksling

  • Andrew Swann
  • Simon Kristensen, formand

Publicerings- og arkiveringsudvalg

  • Jens Ledet Jensen
  • Lars Madsen
  • Randi Mosegaard

Biblioteksudvalg

  • Søren Asmussen
  • Jacob Schach Møller, formand
  • Samuel Schindler

Samarbejdsudvalg

A-siden

  • Annette Møller
  • Niels O. Nygaard, formand
  • Eva B. Vedel

B-siden

  • Ina Trolle Andersen
  • Simon Kristensen
  • Andrew du Plessis
  • Anne-Dorthe Villumsen
  • Andrew du Plessis, formand
  • Lene Bongaarts
  • Peter Madsen (ph.d.-studerende)
  • Niels O. Nygaard, formand
  • Andrew du Plessis
  • Lene Bongaarts
  • Peter Madsen (PhD student)

Kunstudvalg

  • Randi Mosegaard
  • Jesper Funch Thomsen
  • Anne-Dorthe Villumsen
  • Bent Ørsted